Book
en demo
News

Si hei til verdens første AI-Tjommi

‍Det begynte med robothunden, Lassie. Så lanserte det lille gründerselskapet i Bergen sin egen app for energistyring. Nå står Energy Control foran sin viktigste lansering noen gang.

– Vi lanserer nå EC Tjommi, byggets beste venn. EC Tjommi er en AI-drevet energirådgiver for styring av bygg, som basert på byggets historie, sanntidsdata og erfaringer, kjenner bygget ditt fra innerst til ytterst. Han forteller deg ikke bare hvordan det står til, men også hvilke tiltak som bør iverksettes, sier gründer og daglig leder i Energy Control, Tommy Hagenes.

Fagansvarlig for FDVU & Proptech i Statens Vegvesen, Martin Sæther, har allerede rukket å bli godt kjent med den nye kompisen. De har 200 bygg som daglig bruker EC Tjommi.
– Vi har mange bygg vi skal passe på og travle dager. Mens vi før måtte finne ut av alt selv, så spør vi nå bare «tjommien» om hvordan det står til med bygget og straks få svar om eksempelvis luftverdier eller tilstanden på det tekniske anlegget, sier Sæther.

Energy Control har spesialisert seg på energistyring og optimalisering av eksisterende bygg. En lang rekke av landets ledende eiendomsaktører står på kundelisten, og veldig mange melder om både redusert energibruk og bedre inneklima.
– Dette er fortsatt vår viktigste oppgave og sammen med våre kunder har vi oppnådd betydelige energireduksjoner. Det viktigste er imidlertid at vi har gitt mange eksisterende bygg et bedre og forlenget liv, sier Hagenes.

Dette har de oppnådd ved å ta i bruk ny teknologi og skreddersy denne for bygg og eiendomsporteføljer. I fjor høst lanserte de EC Go, en app for enklere styring av bygg. Nå har de ikke bare videreutviklet appen, de lanserer altså EC Tjommi, en AI-drevet kompis for deg og ditt bygg.
– Vi har ganske god kontroll på hva som finnes av ny eiendomsteknologi og kjenner ikke til at det finnes noe lignende. Vi er derfor veldig stolte over vår nye Tjommi, sier Hagenes.

Han forteller at de har fôret EC Tjommi med informasjon fra over 11.000 dokumenter og all erfaring fra de byggene vi har jobbet med.
– Basert på denne kunnskapen og erfaringen fungerer EC Tjommi som en ekspert på for styring av akkurat ditt bygg, sier Hagenes.

Hagenes vedgår at EC Tjommi trolig kommer til å ta over en del av selskapets arbeidsoppgaver.
– Vi disrupter oss selv litt ved å gjøre dette, men min tilnærming er at dersom vi gjør det samme om tre år som vi gjør i dag, så har vi mislyktes. Skal vi klare å drifte byggene våre bedre, så må vi være i utvikling. Vi kan derfor ikke fortsette å gjøre ting slik vi alltid har gjort det, sier Hagenes.

Han er overbevist om at kunstig intelligens kommer til å ta over svært mange av de arbeidsoppgavene vi i dag ser på som en selvfølge. Derfor mener han også at EC Tjommi er selskapets viktigste innovasjon noen gang.
– Bygg- og eiendomsbransjen henger fortsatt langt etter, men vi ser et betydelig potensial for kunstig intelligens også her. Realiteten er at jo mer informasjon og erfaring vi fôrer EC Tjommien med, jo smartere blir han. Den kan allerede nå gi oss svar på utfordringer som tradisjonelle rådgivere ville brukt timer, kanskje dager, på å finne ut av. EC Tjommi blir byggeiernes beste og viktigste venn, sier Hagenes.

Get in touch!

Fill in some info and we'll get in touch by email 
or phone.

You can also call us by phone
+47 516 10,170

Thank you—our team will contact you soon.
hightech control room
Submission failed. Please try again.

Ta kontakt!

Fyll ut litt info, så tar vi kontakt på epost 
eller telefon.

Du kan også ringe oss på telefon
+47 516 10 170

Sorte ikoner av en telefon, en e-postkonvolutt og en tale-boble som representerer kontaktmetoder.
Thank you—our team will contact you soon.
hightech control room
Submission failed. Please try again.